Miałam się wogóle nie zajmować pączkami w „Tłusty Czwartek” tylko je zjeść 🙂 Zadzwonił jednak do mnie mój znajomy, który od 31 dni zmienia swoje nawyki żywieniowe, odżywia się zdrowo i regularnie. Schudł, czuje się dobrze, ma energię i chce to kontynuować. Powiedział mi jednak, że „Tłusty Czwartek” dla niego, to jak choinka w Boże Narodzenie i musi zjeść conajmniej 5 pączków.

Jak to zrobić aby sobie nie zaszkodzić?” – tak brzmiało jego pytanie.

Trochę pogadaliśmy i podpowiedziałam mu 3 rozwiązania:

  1. Nie przejmuj się i jedz ile chcesz – przecież jak zdrowo się odżywiasz to jeden dzień przerwy w diecie nie narobi zbyt dużo bałaganu. Trzeba pamiętać, że codzienne dbanie o zdrową dietę umożliwia nam raz na jakiś czas szaleństwo w postaci zjedzenia czegoś niezdrowego i kalorycznego – nasz organizm funkcjonuje bowiem wtedy prawidłowo i bez problemu będziemy szybko mogli spalić nadmiar kalorii.
  2. Można zastąpić jeden posiłek pączkiem. Najlepiej to danie, które kalorycznością jest zbliżone do pączka lub kilku pączków. Czyli: wiedząc, że przeciętny pączek ma około 350 kcal, szukamy w planie posiłku tej kaloryczności, np. 2 śniadanie, i podmieniamy. Można też zrezygnować z części większego posiłku i wtedy dodać pączek jako deser.
  3. Można też zrezygnować z tradycyjnych posiłków i zamienić je na surowe, najlepiej zielone warzywa – zjedz sałatkę i pączka. Wypij sok z jarmużu i zjedz pączka. Zjedz pączka i sałatkę z zielonych warzyw. Dostarczysz sporo kalorii dzięki pączkom swojemu organizmowi ale zawarty błonnik w warzywach pozwoli regulować poziom cukru w Twoim organizmie.

Który sposób Ty wybierasz?

Mój znajomy zdecydował się na wybór nr 3. Pamiętajmy tylko, aby nie robić sobie w tym dniu wyrzutów, tylko cieszyć się smakiem pączków, a na następny dzień wrócić do swoich stałych, sprawdzonych i zdrowych nawyków żywieniowych.

Pamiętajcie też o wodzie, pijemy jej wtedy dużo, trochę więcej niż normalnie – zamiast 1,5 litra, 2 litry. Woda pozwoli szybciej oczyścić organizm i nasza energia będzie na odpowiednim poziomie.

Podrzucam na koniec sprawdzony, dobry przepis na faworki, które możesz upiec w piekarniku, zamiast na głębokim tłuszczu.

Przepis na faworki

Smacznego „Tłustego Czwartku„.