Lato w tym tygodniu nas opuściło, dlatego na wspomnienie lata proponuje wegański Słoneczny pudding z tapioki na mleczku kokosowym. Pełen smaku, ze świeżym mango – totalny sztos! 

Potrzebujesz tylko kilka składników, najważniejsza jest tapioka w formie kuleczek, do kupienia w sklepach lub na stoiskach ze zdrową żywnością. 

Tapioka jest hipoalergiczna i pozbawiona smaku. Nie zawiera glutenu oraz cholesterolu. Posiada witaminę B6 oraz A i kwas foliowy. Bogata w błonnik i składniki mineralne (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk i sód). W jej składzie można znaleźć skrobię oporną, która wspomaga układ pokarmowy.

Do zrobienia Słonecznego Puddingu potrzebujesz:

  • 400 g mleka kokosowego 
  • 200 g wody 
  • 70 – 90 g syropu klonowego lub z agawy
  • 100 g tapioki, drobnej
  • 1 dojrzałe mango

Najpierw namocz tapiokę w letniej wodzie, po kilku minutach wypłucz i odlej wodę. W międzyczasie zagotuj wodę w rondelku i dodaj tapiokę po jej namoczeniu. Gotuj na średnim ogniu mieszając i uważając, aby tapioka nie przywarła do dna garnka. Tapioka będzie gotowa w momencie, gdy wszystkie kuleczki tapioki zrobią się przezroczyste, co powinno nastąpić po kilkunastu minutach. 

Kiedy perełki staną się przezroczyste, do rondelka dodaj mleczko kokosowe oraz syrop klonowy lub z agawy. Mango obierz i pokrój w drobna kostkę.

Pudding przełóż do salaterek i udekoruj mango. 

Podawaj na ciepło lub zimno. 

Smacznego!