Kolejny, element jaki wprowadziłam w moje życie to Świadome Zakupy.

Według badań, jedna trzecia naszych zakupów przyniesionych do domu ląduje w koszu. Czyli, jeśli mamy trzy siatki zakupów to jedna z nich wyląduje na śmietniku. W Polsce rocznie marnuje się 9 milionów ton żywności, co średnio daje nam 1 kilogram jedzenia tygodniowo na osobę. Pod tym względem jesteśmy na niechlubnym piątym miejscu w Europie. 

Marnowanie jedzenia ma wpływ nie tylko na nasze portfele, ale również na nasze środowisko. Dla przykładu: jeden kilogram wyrzuconych ziemniaków to utrata około 300 litrów wody, jedna kanapka wyrzucona na śmietnik, powoduje zmarnowanie około 90 litrów wody.

Woda to cenny zasób, z powodu suszy i zmian klimatycznych mamy jej deficyt, dlatego coraz częściej mówi się o oszczędności wody. Ważne jest to, co „położymy na talerz” ale również jak obchodzimy się z produktami spożywczymi. 

Z czego wynika marnowanie żywności? Mogą składać się na to 3 elementy:

  • brak pomysłu co zrobić z produktem
  • zbyt duże zakupy
  • przegapienie daty ważności

Idąc na zakupy przejrzyjmy co mamy w lodówce i w szafkach, zastanówmy się co będziemy gotować i co możemy zrobić na obiad lub kolację z tego co mamy w domu. 

Te dane bardzo mocno przemówiły do mojej wyobraźni, dlatego zaczęłam przygotowywać sobie listę zakupów i kupować tylko to, co się na niej znalazło. Na początku nie było to proste, poprosiłam męża o pomoc – on zaczął robić zakupy zgodnie z listą jako pierwszy. Wyeliminowaliśmy w ten sposób przypadkowe i dodatkowe produkty „bo się przyda”. 

 

Kupując produkty na zasadzie „przyda się”, często potem nie mamy pomysłu jak je wykorzystać i lądują one ostatecznie w koszu na śmieci, bo straciły datę ważności, spleśniały, zepsuły się itp. 

Lista zakupów pomogła mi lepiej zapanować nad tym co chcę kupić i jak wykorzystać w pełni zakupione produkty. Obecna sytuacja pandemii też pomogła mi w skonsumowaniu zapasów i obecnie mam już w szafce i lodówce tylko produkty, które zużywam na bieżąco.

Warto wcześniej przejrzeć nasze zapasy spożywcze, bo to pomoże lepiej zaplanować zakupy oraz zapanować nad domowym budżetem. A do tego mamy pozytywny wpływ na środowisko i naszą planetę. 

Robiąc świadome zakupy, dbam o mój portfel i o środowisko! Ty też tak możesz.