14 lutego to Dzień Zakochanych. Obdarzamy wtedy prezentami, Walentynkami osoby, które kochamy lub są nam bliskie. Dajemy też w ukryciu Walentynki – tak aby obdarzona sympatią osoba się o tym nie dowiedziała. Restauracje, kawiarnie, są tego dnia oblegane i trudno znaleźć miejsce bez wcześniejszej rezerwacji. Czerwone serduszka, pluszowe misie czy inne symbole tego święta, rzucają się w oczy już od początku lutego. 

A gdyby spojrzeć na to święto troszkę inaczej? To święto miłości, prawda? Kogo powinniśmy kochać najbardziej, aby móc obdarzyć uczuciem inną osobę? 

Jaka odpowiedzieć jest prawidłowa? – oczywiście siebie. Miłość do samego siebie to szacunek, troska i akceptacja.

 

Gdy kogoś kochamy to okazujemy mu szacunek, troszczymy się o niego i akceptujemy go. Gdy ma gorszy dzień to pocieszamy, jak odnosi sukces to wspólnie z nim się cieszymy i świętujemy.  Tak samo powinniśmy okazywać miłość sobie.

Jak to zrobić?

– bądź dla siebie uprzejmy – nie obwiniaj się za niepowodzenia – zastanów się co następnym razem możesz zrobić inaczej, wyciągnij wnioski, ucz się na błędach i bądź wdzięczny/wdzięczna, że mogłeś/mogłaś ich doświadczyć, bo czegoś się nauczyłeś/nauczyłaś.

– słuchaj swojego ciała – boli Cię głowa? – nie sięgaj od razu po tabletkę – zastanów się, co Twoje ciało chce Ci powiedzieć? może zbyt mało wody dziś wypiłeś/wypiłaś? może za dużo cukru w diecie? a może to czas, aby się wyspać lub chwilę poleżeć i się zrelaksować? Twoje ciało jest mądrzejsze i wie czego mu potrzeba – wsłuchaj się w nie tylko.

– dbaj o swoje ciało – regularne ćwiczenia oraz odpowiednia dieta – to prezent dla Ciebie, za który Twoje ciało Ci podziękuje. Regularne ćwiczenia oraz dieta zapewnią Ci dobre samopoczucie, energię i zdrowie. Takie podejście to profilaktyka zdrowia, która zmniejsza ryzyko między innymi: cukrzycy, chorób serca, zakrzepicy, chorób zwyrodnieniowych stawów. 

– uśmiechaj się do siebie i innych – uśmiech jest zaraźliwy, dotlenia nasz mózg i nastraja go pozytywnie, rozładowuje napięcia.

– celebruj sukcesy – te małe i duże.

– spisz swoje mocne strony i zobacz, ile masz do zaoferowania światu.  

Pokochaj siebie w te Walentynki!